Bize Ulaşın

Firmaların SGK sicil bazında ortalama hesaba göre kaç adet teşvikli personel ile teşvik listesine ekleneceğinin hesaplanması, firmalara ek teşvik hesaplamasının yanı sıra ihtimal hesaplamasına ait simülasyonun da sağlanmasıdır. Özel bir uzmanlıkla kurgulanan simülasyon yapı sayesinde, personel azalışı ve artışı halinde kaç personelin teşvik kazancı sağlayacağını saniyeler içinde bularak, işe alım planlamasını maliyet odaklı olarak yönetilmesi sağlanmaktadır.

Sicil Bazlı Potansiyel Teşvik Kontrolü Hangi Aşamaları İçerir?

Sicil bazlı olarak potansiyel teşvikli personellerin işyerlerinde çalışan sayısının arttırılması halinde oluşacak ek teşvik kazancını hesaplayarak, ihtimal hesaplamasına ait simülasyon sunulmaktadır.

Sicil Bazlı Potansiyel Teşvik Kontrolü Neden Gereklidir?

SGK istihdam teşvikleri, istihdam artışıyla orantılı olarak fayda sağlar ancak istihdam artışı tek başına yeterli değildir. İşyerinizde çalışanların, potansiyel teşvikli personel kapsamında işe alınmasının da sağlanması gerekir. Potansiyel teşvikli personellerin SGK sicil bazında işyerlerinin ortalama hesabına göre kaç personel artışı ile teşvik listesine ekleneceği karmaşık bir hesaplama gerektirmektedir. Kurguladığımız simülasyon yapısıyla personel azalışı ve artışı halinde kaç personelin teşvik kazancı veya teşvik kaybının olabileceğini saniyeler içinde otomatik olarak hesaplanabilir. İşe alım planlamanızı, ilgili SGK sicil numaranızdaki işyerinin ortalama hesabıyla kontrol ederek yönetmeniz, işe alınan personel maliyetinin ek teşvikli personel ile ne kadar azalabileceğini anlık olarak görebilmenize ve teşvik gelirinizi arttırmanıza olanak sağlamaktadır.

Sicil Bazlı Potansiyel Teşvik Kontrolü Ne İşe Yarıyor?

  • Birden çok sicile sahip olan firmalarda işe alınacak personel adaylarını hangi sicile istihdam edilmesi halinde ek teşvik kazancının hesaplanması sağlanır.
  • İşyerinin çalışan sayısının artmasından kaynaklı, teşvike uygun çalışanların çalışan sayısı kısıtlamasına takılmaması sağlanır.
  • İşe alım planlamalarının, ilgili SGK sicil numarasındaki işyeri ortalama hesabıyla kontrol ederek yönetilmesi ve işe alınan yeni personel maliyetinin ek teşvikli personel ile ne kadar azalabileceğini anlık olarak görüntülenmesi ile teşvik gelirinin arttırılması sağlanır.
  • Aynı nitelikteki personeller arasında teşvik uygunluğu olan personel tespit edilerek işe alım sürecinden kazanç ve verimlilik elde edilir. 
  • İşe alınacak her bir personel için maksimum fayda elde edilir ve işe alımı yapılacak olan lokasyon teşvik kârına göre belirlenir.