Bize Ulaşın

Mutlaka bir uzman tarafından yürütülmesi gereken süreçlerden biri olan Teknik Bordro Hizmeti, ücret gizliliği sağlanarak her bir çalışanın, maaş ve maaşına etki eden tüm yan haklarına ilişkin verilerin yasal kanunlara göre kayıt altına alınması ve bordro olarak düzenlenmesidir. Deneyimli bir ekiple yasal mevzuatların yakından takip edilmesi ve şirketin sektörüne, faaliyet alanına, hukuksal gerekliliklerine ve ihtiyacına göre tüm hesaplamaların eksiksiz olarak yerine getirildiği hizmettir.

Teknik Bordrolama Hizmetinin İçeriği:

 • Web tabanlı yazılımımız ile firma yetkililerine personele dair tüm işlemleri görüntüleyebilme ve raporlama yetkisi
 • Self Servis Portal ile bordro görüntüleme, avans ve yıllık izinlerin talep ve takip edilerek raporlanması
 • Çalışana ait aylık tüm puantaj işlemlerinin gerçekleştirilmesi
 • Otomatik BES İşlemlerinin gerçekleştirilmesi
 • Genel ücret maliyet tablolarının hazırlanması (çarşaf bordro)
 • Bordro icmallerinin hazırlanması ve raporlanması
 • Klasik Muhasebe Fişinin hazırlanması
 • Resmi kurumlara verilecek belgelerin yasal süresinde online olarak bildirilmesi
 • İşten çıkışı olacak personellerin iş kanununa göre hesaplamalarının yapılması ve gerekli belgelerin temini

Teknik Bordrolama Hizmeti Neden Gerekli?

Teknik Bordro Hizmeti mutlaka uzmanlar tarafından yürütülmesi gereken süreçlerden biridir. İNKA bu konuda yasal mevzuatları yakından takip eden ve şirketin faaliyet alanına göre yorumlayabilen deneyimli bir ekiple vermektedir. Çalışana ait tüm bordro süreçlerinin uçtan uca yönetilmekte ve self servis sistemi ile kullanıcıların ihtiyaç duyduğu bilgilere ulaşabilmektedir.

Böylece işletmelerin ana faaliyetlerine odaklanmalarına, önemli bir maliyetten ve iş yükünden kurtulmalarına olanak sağlanmaktadır. 

Teknik Bordrolama Hizmeti Ne işe Yarıyor?

 • Ücret gizliliği sağlar,
 • Personel ve program maliyetini azaltır,
 • Verimliliği arttırır,
 • Olası riskleri ortadan kaldırır,
 • Yasal sorumlulukları minimize eder.

Bordrolama Nedir?

Şirketlerin insan kaynakları ya da muhasebe departmanlarının maaş ödemesini yaptığı, ödeme kalemlerinin tüm detaylarının yer aldığı dokümanlara bordro adı verilir. Fransızcadan Türkçeye geçen bordro kelimesinin gerçek anlamı, bir ödemenin detaylarını gösteren çizelgedir. Bu hesaplamaların yasal mevzuatlara uygun şekilde yapılmasına ise bordrolama denilir. Bordrolama, çalışanın işe girişinden işten çıkışına kadar tüm süreci kapsar. Özel sektör çalışanları bordrolarını insan kaynakları departmanına başvurarak elden alabilir ya da şirketin kullandığı bordro programı üzerinden sorgulama yaparak görüntüleyebilir. Devlet memurları ise e-devlet üzerinde bulunan bordro sorgulama sekmesinden gerçekleştirebilir. Teknik bordrolama sisteminde her süreç dijital olarak yürütülür. Böylece çalışanlar geçmiş dönemlere ait bilgilerini de kolaylıkla görüntüleyebilir.

Bordrolama Nasıl Yapılır?

Bordrolama işlemi özel programlar kullanılarak yapılır. SGK işçi payı, SGK işsizlik sigortası, gelir vergisi matrahı, gelir vergisi, damga vergisi, ücretli izin, prim gibi birçok farklı kalemin hesaplanmasıyla kesintiler belirlenir. Ardından yasal mevzuatlara uygun şekilde hesaplamalar yapılarak çalışana ödenecek net ücret tespit edilir. Yanlış hesaplamalar cezai yaptırımlara sebep olabileceği için kullanılan bordrolama programı sonuçların doğruluğu açısından hızlı ve güçlü bir altyapıya sahip olmalıdır. 

Teknik bordrolama hizmetiyle sağlanan kolaylıklardan bazıları şöyledir:

 • Personele ait özlük belgelerinin dijital arşive yüklenmesi
 • Muhasebeye ve bordroya ait raporların sistem üzerinden alınması
 • Çalışanların avans ve yıllık izin taleplerini sistem üzerinden bireysel olarak gerçekleştirmesi
 • SGK onaylarının ve giriş & çıkış işlemlerinin sistemden otomatik olarak yapılması
 • Borç/ alacak ve icra takibi ve yazılarının program üzerinden otomatik alınması
 • Personellerin bilgilendirilmesi amacı taşıyan maillerin veya doğum günü, iş yıl dönümü gibi özel gün kutlamalarının otomatik yapılması

Bordrolama Hizmeti Nedir?

Bordro işlemlerinin dış kaynaklı bir firma tarafından yönetilmesine bordrolama hizmeti adı verilir. Bordrolama hizmeti veren firmalar bu detaylı süreci danışmanlık verdikleri şirketlerin üzerinden alarak uçtan uca yönetir. Dış kaynaklı firmaların verdiği teknik bordrolama hizmetinin içinde çalışanların aylık puantaj işlemlerinin gerçekleştirilmesi, bireysel emeklilik tanımlamalarının yapılması gibi aşamalar yer alır. Herhangi bir ek maliyete gerek olmadan çalışanlar bordrolarını görüntüleyebilir, avans talep edebilir ve yıllık izin bilgilerini kolayca yönetebilirler. Bordrolama hizmeti veren firmalar bu süreçte tüm mevzuat ve yasalara uymakla yükümlüdür. Aksi takdirde hizmet verilen şirkete uygulanacak herhangi bir cezayı ödemekten sorumludur. Bu sebeple bordrolama hizmeti güvenilir firmalardan alınmalıdır. Siz de şirketinizin bordrolama süreçlerini doğru, güvenilir ve hızlı bir alt yapıyla yönetmek isterseniz İNKA İK bordrolama hizmeti ayrıcalığından yararlanabilirsiniz.